Dellé (Niemcy/Ghana)

Frank Dellé – urodzony w Berlinie syn lekarza z Ghany i niemieckiej pielęgniarki. Dzieciństwo spędził w tych dwóch krajach. Po tymczasowych pobytach w różnych punktach świata w końcu powrócił do swojego miasta. Tam wciągnęła go lokalna scena muzyczna. Będąc jednym z wokalistów Seeed widział największe sceny świata. W 2008 roku Frank Dellé połączył siły z czołowym mistrzem niemieckiej produkcji reggae Guido Craveiro na płycie „Dubxanne – Police in Dub”, gdzie wspaniale zinterpretował „Roxanne”. Rok później ukazał się jego pierwszy solowy album „Before I Grow Old”, będący owocem współpracy obu artystów. Płyta spotkała się z bardzo dobrymi recenzjami i przyniosła przeboje „Pound Power” czy „Cry Out” – hymn Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w RPA, gdzie Niemcy rywalizowały w jednej grupie z Ghaną. Hitem stała się również piękna reggae’owa interpretacja „Power of Love” Frankie Goes To Hollywood. Rozszerzona wersja płyty przyniosła drugi krążek wypełniony wersjami dubowymi.

W muzyce Dellé roots reggae i dub pięknie harmonizują z mocnym dancehall, a dzięki anglojęzycznym tekstom zyskała ona charakter międzynarodowy. Po kolejnych sukcesach Seeed Frank powrócił w 2015 roku z przejmującym „Light Your Fire”, odkrywającym zapomnianą prawdę, że u podstaw każdej religii leży miłość. W spektakularnym teledysku pojawili się m.in. przedstawiciele wielu grup wyznaniowych, wyrażając swój protest przeciwko opanowującemu ponownie świat szaleństwu wojen religijnych.

Drugi solowy album Dellé „Neo” ukazał się w ubiegłym roku. To kolejna powalająca produkcja Guido Craveiro. Singlem promującym jest „Tic Toc”, nagrany w duecie z Gentlemanem, słodko-gorzka prawda opakowana w chwytliwe dźwięki dancehall. „Tak długo jak cieszymy się naszym życiem, trwa ono wiecznie. Traktuj je z uśmiechem” – mówi autor. Dellé posiada umiejętność tworzenia ekscytujących utworów emitując aurę spokoju. Jego pamiętnik jest pełen kontemplacji, doświadczeń i autorefleksji.
„Właściwie ten album jest jakby zapisem ostatnich kilku lat mojego życia” – dodaje. „Dla mnie osobiście NEO oznacza mój dalszy rozwój jako muzyka i prezentuje moje przygody i doświadczenia. NEO jest odważny, mocny brzmieniowo i wymaga więcej skupienia niż jego prekursor. Ale ta uwaga jest warta.”

Utwory takie jak „Marry Me” czy „Sleepy Hallow” mają to, czego potrzeba, by ulotna chwila w trakcie letniej nocy przemieniła się w coś niezapomnianego. Tam, gdzie jest światło, jest też ciemność. „Take your medicine” opowiada o pogrążeniu się bliskiego przyjaciela w bezdenne głębiny choroby psychicznej.

NEO to osobista wypowiedź artysty w średnim wieku, przyjmującego wszystkie aspekty życia z szeroko otwartymi ramionami. Brzmi to wspaniale i gwarantuje dobrą zabawę.

 

2017-07-27T21:28:32+00:00